Jednodniówka Narodowa :: jednodniowka.pl
Strona Główna Artykuły Galeria ForumPaździernik 15 2019 09:33:40
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Kategorie aktualności
Linki
Szukaj

Forum

Redakcja
Kontakt
Archiwalna wersja JN
Regulamin komentarzy
Użytkowników Online
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 70
Najnowszy Użytkownik: carlos
Losowe zdjęcie


Marsz Pamięci w Warszawie - 11.07.2013
Polecamy

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Wojna ekonomiczna USA
Ataki wrogów Narodow...
Pakt Ribbentrop-Beck...
Reforma SN polityka ...
Wolna Polska narodowa
Najciekawsze Tematy
Uczmy się angiels... [50]
Kto pomoże mi sfo... [46]
Bałkany [35]
Klerykalna Partia... [33]
Mateusz Piskorski... [32]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Adam Smiech
10/03/2014 10:21
No, ostrożnie ze słowami, panie anonimie! Może by tak zerwać przyłbicę i stanąć, jak mężczyzna, twarzą w twarz? Brak argumencików, to plujemy, co?

Yareck
04/03/2014 21:18
Jesteście ostoją... politycznej prostytucji. Więcej pisać nie trzeba!!!

Piotr Kolczynski
22/01/2012 21:55
Może być?

Marzena Zawodzinska
11/11/2011 22:18
Porządek by trzeba zrobić...

Marzena Zawodzinska
31/10/2011 07:55
Ten shoutbox jest za nisko, nie widać go.

Archiwum
Odpowiedź Waldemara Pawlaka
Tematyka ukraińska

Sygnatariusze listu otwartego do kandydatów na prezydenta RP (patrz niżej), płk Jan Niewiński oraz prezes Stefan Przywóski otrzymali odpowiedź od Waldemara Pawlaka, wicepremiera i prezesa PSL. Na dzień dzisiejszy jest to jedyny polityk kandydujący na najwyższy urząd w państwie, który w sposób poważny potraktował wystąpienie obu Panów, reprezentujących poważną część polskich środowisk kresowych. Warto o tym pamiętać, zapoznając się z treścią Jego odpowiedzi.

KANDYDAT NA PREZYDENTA
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
WALDEMAR PAWLAK

Warszawa, 8 czerwca 2010 r.

Szanowni Panowie

Jan Niewiński, Przewodniczący Kresowego Ruchu Patriotycznego,

Stefan Przywóski, Prezes Społecznej Fundacji Pamięci Narodu Polskiego


Szanowni Panowie,

nawiązując do Panów listu otwartego z 18 maja bieżącego roku, dotyczącego rzezi wołyńskiej, pragnę zauważyć, że moje środowisko polityczne od wielu lat współpracuje z organizacjami reprezentującymi Kresowian. 8 maja 2008 r. Klub Poselski PSL złożył projekt uchwały w sprawie uczczenia 65.rocznicy ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej Kresów Wschodnich II RP. Postulowaliśmy wówczas ustanowienie 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian. Brak wymaganej większości sejmowej uniemożliwił to zamierzenie. Rada Naczelna PSL w stanowisku z 20 marca br. wyraziła dezaprobatę i moralny sprzeciw wobec decyzji prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, który przyznał tytuł Bohatera Narodowego Ukrainy Stepanowi Banderze. Jednocześnie Rada Naczelna PSL złożyła hołd pamięci wszystkim ofiarom ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na polskiej ludności Kresów Wschodnich i przedstawicielach innych narodowości, w tym także Ukraińcom, którzy zginęli z rąk swoich współbraci, ratując życie polskich sąsiadów i przyjaciół. Te fakty niezbicie dowodzą, że pamięć o Kresach i losach Polaków na nich nie są obojętne Polskiemu Stronnictwu Ludowemu i mnie osobiście.

Odnosząc się do pytań zadanych kandydatom na Prezydenta RP uważam, że :

1. Jednorazowe wystąpienie do prezydenta Ukrainy o uznanie przez władze tego państwa mordów dokonanych przez OUN/UPA za zbrodnię ludobójstwa, a organizacji OUN-UPA za zbrodnicze, byłby gestem, który może nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Dlatego tak ważnym jest, aby w drodze kolejnych konsekwentnie podejmowanych działań doprowadzić do osiągnięcia zamierzonego celu.

2. Wzniesienie w Warszawie pomnika upamiętniającego ofiary ludobójstwa na Kresach Wschodnich ma niezmienne poparcie mojego środowiska politycznego.

3. Polskie władze powinny zabiegać, aby prawa Polaków zamieszkałych za granicą były równorzędne z prawami mniejszości narodowych zamieszkałych na obszarze Rzeczypospolitej. Prezydent RP może o takie relacje zabiegać działając w oparciu o uprawnienia konstytucyjne.

4. Dla skutecznego przeprowadzenia ustaw uwłaszczających wszystkich użytkowników nieruchomości na Ziemiach Odzyskanych, w tym również ekspatriantów, konieczne jest poparcie większości parlamentarnej. Polskie Stronnictwo Ludowe w przeszłości podejmowało tego rodzaju próby, jednak brak woli politycznej powodował, iż były one bezskuteczne. Nie oznacza to, iż należy ich zaniechać.

Jestem głęboko przekonany, że prawda historyczna, choć czasem przychodzi na to długo czekać, zawsze odnosi ostateczne zwycięstwo. Wierzę, że słuszne postulaty środowiska Kresowian także zostaną spełnione. W tym zakresie deklaruję dalsze swoje i mojego Stronnictwa zaangażowanie.


Łączę wyrazy szacunku

W. Pawlak

Komentarze
gjw dnia czerwiec 18 2010 14:08:27
Z mojej strony - poważny asumpt do zastanowienia się, czy to czasem nie na tego kandydata oddać swój głos w tę niedzielę.
Marzena Zawodzinska dnia czerwiec 19 2010 00:04:33
Ja jestem prawie pewna, że na niego zagłosuję, ta odpowiedź przeważyła. Chociaż już jego wypowiedzi podczas debaty mi się podobały.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
W naszym serwisie

POST NA FORUM SERWISU ANTY ORANGE

ARTYKUŁY PROF. WIKTORA POLISZCZUKA...

ARTYKUŁY L. KULIŃSKIEJ
Tłumaczenia JN


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014