Jednodniówka Narodowa :: jednodniowka.pl
Strona Główna Artykuły Galeria ForumPaździernik 15 2019 08:59:33
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Kategorie aktualności
Linki
Szukaj

Forum

Redakcja
Kontakt
Archiwalna wersja JN
Regulamin komentarzy
Użytkowników Online
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 70
Najnowszy Użytkownik: carlos
Losowe zdjęcie
Skwer Wołyński 6
Skwer Wołyński 6
Skwer Wołyński - 11.07.2013
Polecamy

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Wojna ekonomiczna USA
Ataki wrogów Narodow...
Pakt Ribbentrop-Beck...
Reforma SN polityka ...
Wolna Polska narodowa
Najciekawsze Tematy
Uczmy się angiels... [50]
Kto pomoże mi sfo... [46]
Bałkany [35]
Klerykalna Partia... [33]
Mateusz Piskorski... [32]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Adam Smiech
10/03/2014 10:21
No, ostrożnie ze słowami, panie anonimie! Może by tak zerwać przyłbicę i stanąć, jak mężczyzna, twarzą w twarz? Brak argumencików, to plujemy, co?

Yareck
04/03/2014 21:18
Jesteście ostoją... politycznej prostytucji. Więcej pisać nie trzeba!!!

Piotr Kolczynski
22/01/2012 21:55
Może być?

Marzena Zawodzinska
11/11/2011 22:18
Porządek by trzeba zrobić...

Marzena Zawodzinska
31/10/2011 07:55
Ten shoutbox jest za nisko, nie widać go.

Archiwum
Ile to już lat!
Jednodniówka Narodowa

Przedstawiam dziś PT Czytelnikom skan tekstu z Biuletynu Stronnictwa Narodowego nr 2 z 1990 r. traktującego o odrodzeniu Stronnictwa Narodowego w Łodzi. Kto chce zobaczyć stronę w wielkości pozwalającej przeczytać tekst, niech kliknie na zdjęcie.Pamiętam ten zjazd. A może nie ten? Do tej pory łączyłem to wydarzenie w pamięci z rokiem 1990, ale może to było jednak w listopadzie 1989 r. albo w 1990 r. był drugi zjazd łódzki z udziałem tych samych władz. W listopadzie 1989 r. byłem człowiekiem 19-letnim, zupełnie politycznie surowym, pełnym uczuć patriotycznych, ale całkowicie nieopierzonym. Którykolwiek to był rok, pamiętam ten pierwszy okres SN w Łodzi, jako coś niesamowitego. Chcecie to wierzcie, chcecie nie wierzcie, ale kościół Św. Krzyża był pełen. Zawsze uśmiechnięty Prezes Jerzy Sasin czuł, że możemy być wielkim stronnictwem. Pamiętam Go, jako niezwykle serdecznego człowieka. Nie wiem, co się z nim stało po tym, jak pewne osoby doprowadziły SN w Łodzi do pozycji kanapy podzielonej na kilka podkanap. Pamiętam Kolegów - Seniorów - Trzcinkę i Kociubińskiego oraz nie wymienionego tu Zenona Gwiszczyńskiego (narodowiec ze Lwowa, potem berlingowiec; oj, gdyby dzisiaj dostał w swoje ręce tych wszystkich pseudonarodowców pragnących współpracy z banderowcami!), który prowadził pogadanki dla nas młodych. Mogę tylko po latach podziękować Starszemu Koledze. Jeżeli mówimy o środowisku łódzkim, to życzliwa pamięć należy się również Kol. Eli Wilczyńskiej, która krótko po odrodzeniu ruchu w Łodzi przeniosła się do stolicy.

Pamiętam może dziesięciu kolegów z pierwszej grupy młodzieżowej (Koło Młodych, potem MW). Byliśmy pierwsi, wyłowił nas z tłumu w październiku 1989 r. nasz pierwszy kierownik. Nie pamiętam wszystkich nazwisk. Z jednym kolegą utrzymuję bliski kontakt, kilku innych zachowało swoje ówczesne poglądy, choć już dawno nie działają, innych straciłem z oczu, żałuję zwłaszcza fantastycznego kolegi z Łasku, który, jak to mówiono wówczas, poszedł w kamasze. Byliśmy prowadzeni w duchu jednoznacznie endeckim, szczególnie silnie antyniemieckim. Znów nie pamiętam, kiedy to się stało, ale w pewnym momencie ówczesna MW stała się bardzo silną liczebnie organizacją. Na zjeździe, może w 1991 r. nie było gdzie usiąść. Pojawiły się wówczas dziwne osoby i niesnaski z Warszawą. Niedługo potem nasz szef domagał się od W-wy na piśmie wyjaśnienia, o co chodzi z dywersją w szeregach i podkopywaniem jego pozycji. Podpisałem pismo z poparciem dla niego. Wkrótce on i wszyscy sygnatariusze zostali wyrzuceni z MW jako "grupa komunizująca"(?!? - i tak do dziś, tym razem w dobrym towarzystwie "Myśli Polskiej" jesteśmy endekokomuchami).

Nie wiem, czy w tym samym czasie, ale być może (jako szary członek z Pabianic nie brałem udziału w spotkaniach władz dorosłego SN w Łodzi), prezesem SN przestał być Kolega Sasin. Nastąpił przyspieszony upadek SN w Łodzi i w Polsce. Podziały, kłótnie, topniejąca liczba członków i przyjmowanie młodzieży bez kręgosłupa, którą potem też niespecjalnie formowano. W połowie lat 90-tych byłem świadkiem przyjmowania do jednego z SN młodzieży o aparycji chuliganów, zachowującej się prymitywnie i posługującej się takimż, uproszczonym językiem. Zapanował bezwład i brak pomysłu na cokolwiek. Pod koniec lat 90-tych szansę na coś więcej miał przez chwilę Kol. Bogusław Rybicki z SN Ojczyzną, ale o porażce próby zjednoczenia zadecydowały uprzedzenia i zarzuty wobec jego osoby wysuwane przez ludzi z SN Senioralnego. Rybicki był sprawnym organizatorem, tygodnik "Ojczyzna" przeżywał wówczas swoje apogeum, wydawał mnóstwo książek, ale może powinien był wtedy ustąpić? Ostatnią poważną grą łódzkiego SN (potocznie Senioralnego) były wybory samorządowe w 1998, stworzenie Rodziny Łódzkiej i wybory sejmowe 2001. Koledzy z Łodzi mogą powiedzieć więcej. Nie chcę nikogo pomijać, ale muszę wymienić tych, których pamiętam - kol. Kolczyńskiego i Makowskiego.

Potem już była Liga Polskich Rodzin, ta wielka stracona ostatecznie szansa na zdobycie stałego miejsca w polskiej polityce przez partię narodową. W Łodzi LPR była mało narodowa, była bardzo chadecka, o mocnym rysie toruńskim. W naszej walce popełniliśmy mnóstwo błędów. Jednym z nich był brak porozumienia z silną grupą kolegów z SN z Tomaszowa. W LPR nie było miejsca na zwalczanie się trzech grup narodowych na raz, podczas gdy istniała cała duża czwarta grupa nienarodowa - ludzi wiernych wyłącznie Ojcu Rydzykowi. Nasze zwycięstwo w postaci przeforsowania p. Urszuli Krupy do PE wbrew kandydatowi W-wy (śp. prof. Ryszardowi Benderowi) było początkiem klęski. Była to osoba, która kompletnie nie nadawała się na lidera czy choćby patrona naszej walki. Co innego, gdyby europosłem został Zygmunt Wrzodak. Oczywiście to nie oznacza, że dzisiaj uważam samo przeforsowanie Krupy za błąd. Zwycięstwo Bendera oznaczałoby wycięcie nas kilka miesięcy wcześniej, a tak choć mogliśmy się łudzić, że walczymy dalej. Przegraliśmy ostatecznie z Toruniem walkę o dusze (a jeszcze w 2003 r. w pabianickiej Lidze wspaniała grupa starszych pań i panów, bez wątpienia o profilu toruńskim, słuchała o Dmowskim i śpiewała Hymn Młodych podczas marszu anty-UE; tradycja Piłsudskiego i nawet tak liczne pieśni jego obozu, nie istniały) i z Romanem Giertychem, i MW o LPR. Nie zmieniam zdania, pewnym osobom z tego środowiska nie podam ręki. Poza nielicznymi, ale chlubnymi wyjątkami, było to środowisko oportunistyczne nastawione na karierę i lekko traktujące dostosowywanie idei narodowej do wymagań panującego w Polsce establishmentu (proamerykańskość, antyrosyjskość, antybiałoruskość i o mało co, poparcie majdanowej Ukrainy).

Dziś intelektualny ruch narodowy (a ruch endecki zawsze był przede wszystkim ruchem intelektualnym) skupia się wokół "Myśli Polskiej". Poza nią istnieją rewizjoniści, ludzie niepoczytalni, zwolennicy sojuszu z banderowcami, a nawet, na marginesie, wielbiciele Hitlera i rasiści. Wszystko pod szyldami narodowymi. Szyldami zbrukanymi i skompromitowanymi.

Jeżeli chodzi o - de facto - zniszczenie mocy organizacyjnej SN w pierwszym okresie, tak w Łodzi, jak i w kraju, i różne późniejsze problemy, to być może doczekamy się kiedyś ujawnienia archiwów służb specjalnych działających po 1989 r. (UOP itp.). Przed wojną SN było infiltrowane przez szereg agentów, których meldunki z terenu łódzkiego zostały niedawno wydane przez Wydawnictwo UŁ. Jestem przekonany, że niepowodzenia i klęska SN etc. zostały spowodowane nie tylko przez ludzką słabość a czasem i głupotę tych, którzy SN tworzyli, ale także intencjonalnie przez działanie agentury wewnątrz.

Do tych wspomnień i smutnej refleksji zmobilizowała mnie lektura świeżo nabytego Biuletynu SN nr 2/90, kiedy wszystko wyglądało inaczej, także w Łodzi.

Komentarze
kot dnia maj 19 2018 20:39:26
Polskie dążenia narodowe prędzej czy później zetrą się z dążeniami innych nacji. Innym nacjom wygodniej jest dążenia polskie stępić polskimi rękami, zanim w ogóle wyjdą na powierzchnię życia społecznego. W tym sensie lata dyktatury sanacyjnej przypominają III RP, nawet metody działania wyglądają podobnie, jak widać z powyższego.

ALE sięgając wgłąb w czasy jeszcze mroczniejsze przed 1914 r. - polski nacjonalizm nie był na rękę Rosji ani Austrii ani tym bardziej Niemcom. Dopiero po wybuchu wojny 1914 r. rząd rosyjski taktycznie wszedł we współpracę z ludźmi Dmowskiego , co po nieoczekiwanym upadku caratu i krachu tego kraju otworzyło endekom drogę do odbudowy Polski w oparciu o państwa zachodnie.

I mimo tych wszystkich przeciwności zaistniał tak wspaniały i potężny ruch polski we wszystkich trzech zaborach, skupiający najwybitniejsze osobistości polskiego życia społecznego i kulturalnego.

Jak to się stało że pod koniec XIX wieku się udało, a pod koniec XX w. już nie? Ten pierwszy ruch był kierowany przez właściwych ludzi, powiedzmy szczerze wybitnych. Ten sto lat później, mimo najszczerszych chęci wielu osób, był próbą imitacji wyjałowioną z ideowo -twórczego wysiłku, jakby żywą skamieliną wyjętą z lat 30-tych.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 100% [1 Głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
W naszym serwisie

POST NA FORUM SERWISU ANTY ORANGE

ARTYKUŁY PROF. WIKTORA POLISZCZUKA...

ARTYKUŁY L. KULIŃSKIEJ
Tłumaczenia JN


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014